Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psychika vs orientální tanec

Každá žena si přeje být krásná a snaží se si udržet svou krásu co nejdéle. Abychom toho dosáhli, chodíme cvičit, dodržujeme více méně drastické diety a utrácíme peníze za nejrůznější zázračné pilulky a kosmetiku. Tyto prostředky přinášejí své ovoce na nějakou dobu. Po vyčerpávající dietě může přijít jojo efekt a zázračné krémy působí nějak méně, než bylo řečeno v reklamě.

PROČ je to tak? Proč se v těchto cyklech pohybuje tolik žen? Proč je toto snažení jen dočasné? Protože krása a naše tělo jsou provázány s naší psychikou. Nejviditelněji je vidět provázanost naší psychiky a těla na naší kůži : když jsme nervózní-zčervenáme, v šoku bledneme a ve stresu  můžeme dostat kopřivku atd. Ne nadarmo říkáme:“Já se z toho opupínkuju!“. Stejný vztah existuje i mezi naší psychikou a tělesnou váhou, jen je méně viditelný. Je tedy důležité si uvědomit tuto provázanost a pak můžeme něco měnit trvale.


Můj dědeček mi říká :“Jez, dokud je co.“ Když jsem se učila na maturitu, chodila za mnou moje babička s čokoládou : "Na, obal si nervy“. Z těchto výroků je možné vidět vliv našeho podvědomí na naše stravování. Někdy jíme víc než bychom měli, protože si tím něco nahrazujeme. Z výroku mého dědečka, který již rozhodně nestrádá a  podvyživeností jako za války netrpí je patrné, že pro něj“být obalen tukem“ a mít dostatek jídla znamená se cítit v bezpečí. Pravda je taková, že nemusíme žít za války, aby v nás fungovaly takové psychické mechanizmy.

Je důležité na to jít jinak než dosud a vzít to tzv.od podlahy. Co tím chci říct? Nejprve je třeba najít spojitost mezi naší psychikou, tělesnými zvyklostmi a stravováním.

Další cestou jak na sobě pracovat v této rovině je orientální tanec. Orientální tanec dokáže v těle uvolnit různé bloky, které mívají v úplném začátku nějaký psychický zdroj (např.nepohyblivost pánve, hrudníku, chronická ztuhlost zad, bolestivost zad či kloubů atd.)

Když jsme v tenzi, ve stresu-ztuhnou nám záda a zadržujeme dech, zatahujeme břicho a hrudník, pokud nejsme vyladěné na rovině sexuální nebo jsme prošly nějakým traumatizmem, přestáváme často zcela vnímat celou pánevní oblast. Důležité je si uvědomit, že v těchto mechanizmech žije většina lidí často celý život. Když se k tomu ještě přidá nezdravý životní styl a kancelářské zaměstnání, to by bylo, aby tím naše tělo a vzhled našeho těla nebyl ovlivněn!

Jak jsem již zmínila, orientální tanec nám pomáhá tyto fyzické-psychické bloky uvolňovat. Cítíme se lépe ve svém těle. Obecně jsme více harmonizované. Orientální tanec nás konfrontuje s naší zemitou-ženskou, i spirituální a kreativní částí.

Orientální tanec není všelék, ale vytváří nám takové podmínky, abychom si lépe uvědomily svou provázanost psychiky a těla a mohli lépe akceptovat své tělo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář